معرفی اپلیکیشن های کتابخوان – با گوشی هوشمند کتاب بخوانیم

میدانیم کتابخوانی روشی امن و مطمئن برای کسب دانش صحیح است. اما امروزه به دلیل مشغله های بسیار کمتر به سراغ کتاب میرویم. امروزه بیشتر افراد زمان قابل توجهی را صرف گوشی هوشمند می کنند. از پاسخگویی به تماسها تا برقراری ارتباط با دوستان از طریق شبکه های اجتماعی، کسب اطلاعات جدید و یا به اشتراک گذاری تجربیات و دانش از طریق شبکه های اجتماعی. در این بین تعداد دیگری از افراد هستند که هوشمندانه تر از این تکنولوژی فریبنده استفاده می نمایند و به دانش خود می فزایند. یک روش برای کسب دانش استفاده از اپلیکیشن های کتابخوان است. عادت به کتابخوانی حتی برای دقایقی به صورت روزانه بسیار مفید است و این اپلیکیشن ها ما را در این زمینه یاری میکنند. با نصب اپلیکیشن های کتابخوان می توان در زمانهای متفاوتی چه بیرون از خانه و چه در خانه  کتاب خواند. می توان به راحتی دقایق انتظار برای وسایل حمل و نقل عمومی و یا زمان انتظار در مطب ها را خوشایند کرد. همچنین گوش دادن به کتابهای صوتی در حین فعالیت و عادات روزانه مثل پیاده روی یا رسیدگی به امور منزل یا زمان سفرهای درون شهری می تواند ارزشمند باشد.

از ویژگی خوب اپلیکیشن های کتابخوان این است که کتابهای رایگان بسیاری را می توان مطالعه کرد. همچنین برای خرید کتاب قبل از پرداخت پول می توان صفحات ابتدایی کتاب را دانلود نمود. با خواندن چند صفحه از کتاب با نوع محتوا، نوع نگارش و هدف کتاب بهتر آشنا می شویم پس می توانیم برای پرداخت وجه  و خرید به درستی تصمیم بگیریم.

 

از دیگر ویژگی های ارزشمند اپلیکیشن کتاب استفاده از کتابهای صوتی و پادکست ها است. اگر بخواهیم پادکست را معنی کنیم، پادکست به زبان ساده صدای ضبط شده‌ای است که در اینترنت منتشر می‌کنند و هرکسی می‌تواند به این محتوای صوتی گوش دهد. این محتوای صوتی می‌تواند صحبت‌های یک نفر درباره موضوعی خاص، یک مکالمه چند نفره، تعریف کردن خلاصه کتاب‌ها، آموزش زبان، یا موضوع دیگری باشد. پادکست ها را میتوانید در گوشی دانلود کنید و یا به صورت آنلاین گوش دهید. بسیاری از پادکست ها به صورت سریالی منتشر می شوند پس در صورت علاقه مند بودن به موضوعی می توان آن پادکست را دنبال کرد. اپلیکیشن های ایرانی و خارجی بسیاری برای گوش دادن به پادکست ها و کتابهای صوتی وجود دارند.

حال وقت آن است که با تعدادی اپلیکیشن ایرانی کتابخوان آشنا شویم.

 

اپلیکیشن فیدیبو

اگر کتاب‌خوان باشید، به‌احتمال زیاد فیدیبو را می‌شناسید که یکی از بهترین اپلیکیشن‌های کتاب‌خوان است. فیدیبو از سال ۱۳۹۲ رسما کار خود را شروع کرد و با دریافت حق انتشار دیجیتالی کتاب‌، کتاب‌های مختلف و محبوبی دراختیار کاربرانش قرار داد. فیدیبو از زمانی محبوبیت بیشتری پیدا کرد که در سال ۱۳۹۵ گروه دیجی‌کالا آن را خرید و بعد از تبلیغات و مارکتینگ قدرتمند، امروزه به پایه‌ی قدرت اپلیکیشن‌های کتاب‌خوانی تبدیل شده است. آرشیو بزرگ فیدیبو شامل بیش از ۵۰,۰۰۰ کتاب، رمان و مجله فارسی است که در دسترس کاربران قرار گرفته است. در فیدیبو، شما به آرشیو بزرگی از کتاب‌های دیجیتالی دست پیدا می‌کنید که می‌توانید آن‌ها را با قیمتی ارزان‌تر از نسخه‌های چاپی تهیه کنید. همچنین اگر اهل گوش‌دادن به کتاب‌های صوتی هستید، خبر خوب این است که فیدیبو یکی از تولیدکنندگان کتاب و محتوای صوتی نیز هست که آن را برای خرید در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد. پس اگر وقت لازم برای خواندن کتاب‌های فیزیکی و الکترونیکی ندارید، بد نیست که به بخش کتاب صوتی فیدیبو سر بزنید و قسمت‌هایی از آن را گوش کنید.

 

اپلیکیشن کتابخوان طاقچه

طاقچه یکی از اولین اپلیکیشن‌های کتاب‌خوان بود که در ایران و با نام «کتاب من» عرضه شد؛ اما بعدها به طاقچه تغییر نام داد. طاقچه از همان ابتدا با استقبال چشمگیر کاربران روبه‌رو شد و در مدت کوتاهی به شهرت نسبی رسید و در سال ۱۳۹۳، به‌عنوان یکی از اپلیکیشن‌های برتر در جشنواره‌ی رسانه‌های دیجیتال انتخاب شد. اپلیکیشن طاقچه یکی از بهترین اپلیکیشن‌ های کتاب خوان و فروشگاه‌های آنلاین در زمینه کتاب الکترونیکی و صوتی است که علاوه بر کتاب، مجله و روزنامه نیز در آن منتشر می‌شود. اپلیکیشن طاقچه حدود ۵۵,۰۰۰ کتاب را در دسترس کاربران خود قرار داده است و این یعنی بزرگ‌ترین آرشیو کتاب دیجیتالی کشور، در بین تمامی اپلیکیشن‌ها در پیشروی شما قرار دارد. همچنین در اپلیکیشن طاقچه نیز همانند فیدیبو نسخه صوتی برخی از کتاب‌ها در دسترس کاربران قرار گرفته است بنابراین اگر وقت کافی برای خواندن کتاب الکترونیکی و فیزیکی ندارید به بخش کتاب های صوتی طاقچه سر بزنید و قسمت‌هایی از کتاب مورد علاقه‌تان را گوش کنید تا در صورت نیاز آن را تهیه کنید. طاقچه بی‌نهایت را می‌توان یکی از ویژگی‌های مهم اپلیکیشن طاقچه برشمرد. با خرید این سرویس که در حقیقت همان خرید اشتراک است شما می‌توانید با پرداخت هزینه‌ای اندک و در مدت‌زمان مشخص شده به همه کتاب های الکترونیکی طاقچه دسترسی داشته باشید.

 

اپلیکیشن کتابراه

شاید اپلیکیشن کتابراه محبوبیت دیگر رقبایش یعنی فیدیبو و طاقچه را نداشته باشد، اما ویژگی‌های مناسب و آخر هفته‌های رایگانش دلیل محبوبیت آن است. اپلیکیشن کتابراه رابط کاربری مناسبی دارد؛ هرچند که به اپلیکیشن طاقچه نمی‌رسد اما کاربران می‌توانند به‌راحتی با آن ارتباط برقرار کنند. همچنین قوی‌ترین پشتیبانی در بین اپلیکیشن‌های کتابخوان متعلق به کتاب راه است زیرا سازندگان این اپلیکیشن به رضایت کاربر اهمیت بسیاری می‌دهند. آرشیو کم کتاب‌های اپلیکیشن کتابراه نسبت به سایر اپلیکیشن‌ها سبب شده تا افراد کمتری به سراغ آن بروند اما دلایلی همچون کتاب‌های خوبی که در فهرست کتاب‌های رایگانش قرار می‌گیرد و یا هر هفته کتاب رایگان در اختیار کاربران قراردادن به‌عنوان هدیه از جمله مواردی است که این اپلیکیشن را نسبت به سایر اپلیکیشن‌های برتری می‌بخشد. در مجموع توصیه می‌کنم اگر می‌خواهید کتاب‌هایی با قیمت مناسب خریداری کنید و یا خواندن کتاب رایگان را در آخر هفته‌ها از دست ندهید، حتماً این کتاب خواندن آنلاین را نصب کنید.

اپلیکیشن کتابخوان شنوتو

برنامه کتابخوانی شنوتو را می‌توان نزدیک به پلتفرم نوار دانست؛ بستری صوتی که اجازه می‌دهد به آرشیوی گسترده از کتاب صوتی و پادکست دسترسی یابید. بیشتر محتوای موجود در آرشیو شنوتو را برنامه سازان رادیویی، فعالان حوزه‌های مختلف و پادکسترها می‌سازند و درواقع شنوتو به بستری تبدیل شده تا محتواسازان با مخاطبان ارتباط برقرار کنند.

شما می‌توانید در  برنامه کتابخوانی شنوتو به آرشیو بزرگی از پادکست ها، کتاب های صوتی و حتی موسیقی دسترسی داشته باشید. پادکست های موجود در شنوتو به یک زمینه خلاصه نمی‌شوند و در حوزه‌های مختلفی دسته‌بندی شده‌اند که شامل تکنولوژی، اجتماعی، هنر، مدیریت، کارآفرینی و موارد دیگر می‌شوند.

کاربران شنوتو می‌توانند به برخی از محتوای موجود در آرشیو به صورت رایگان دسترسی داشته باشند، اما برای استفاده از تمامی خدمات شنوتو باید اشتراک ماهانه یا سالانه تهیه کنید. علاقه‌مندان می‌توانند از نسخه‌ی تحت وب یا نسخه‌ی اندروید شنوتو استفاده کرده و به پادکست‌ها و کتاب های صوتی مورد علاقه‌شان دسترسی داشته باشند.

 

اپلیکیشن نوار

یکی دیگر از اپلیکیشن های کتابخوانی اپلیکیشن نوار است. اولین و بزرگ ترین اپلیکیشن دانلود قانونی محتواهای صوتی از جمله کتاب، پادکست، سریال و خلاصه کتاب های ایرانی و خارجی است. این اپ دارای یک کتابخانه بزرگ و جامع از کتابهای معروف و پرطرفدار دنیا است که توسط تیم حرفه ای گویندگان نوار به حالت صوتی درآمده و در دسترس شما قرار گرفته است. این اپ مرتبا به روز رسانی می شود و جدیدترین کتابها و پادکست ها را در دسترس کاربران خود قرار می دهد. اپلیکیشن نوار برای افرادی که حتی زمان کافی برای گوش دادن به فایلهای صوتی را ندارند نیز چاره ای اندیشیده و بخشی به نام کپسول را برای آنان طراحی کرده است. در بخش کپسول می توانید به چکیده برخی مطالب و عناوین انگیزشی و روانشناسی دسترسی پیدا کنید و آنها را به صورت خلاصه و در مدت زمان حدود ۱۵ دقیقه دریافت نمایید.